Lábaink hihetetlen kifinomult mesterművek!
Az izmok, ínszalagok és ízületek összetett rendszere mellett lábfejünk 52 különálló csontból áll. Speciálisan alkalmazkodó bőr veszi körül, amely a talpnál vastagabbra fejlődött, mint a test bármely más részén.
Sajnos, lábainkról sokszor csak akkor veszünk tudomást, ha valami nincs rendben - ezzel a helyzettel a felnőtt lakosság jelentős része szembesül időről-időre.
A láb anatómiája
Ha átgondoljuk, hogy lábaink milyen feladatokat látnak el nap mint nap, elcsodálkozhatunk rajta, hogy nem jelentkeznek sokkal gyakrabban problémák!
Lábunk a talajjal érintkezve, minden lépésnél elnyeli a testünk súlya által előidézett rázkódást. Emellett segít megtartani az egyensúlyunkat, amikor a másik lábunkkal előrelépünk, hogy az előrehaladás céljából áthelyezzük a testsúlyunkat. Mindezt naponta átlagosan ezerszer is elvégzi.
Az ilyen speciális funkciók ellátása különleges felépítést igényel. Mindez a láb bőrére, csontjaira és körmeire is érvényes.
Bőr
Ahogy azt már Ön is észrevehette, a láb talprészén jóval vastagabb a bőr, mint a test más részein. Míg az arcbőr körülbelül 0,02 mm vastag, a láb alsó részénél a bőr akár az 5 mm vastag is lehet. Ez azért van így, mert életünk végéig meg kell birkóznia a járás, furás vagy ugrás közben jelentkező nyomással és terheléssel. Ezenfelül, a sarok és a talppárnák különleges zsírpárnákkal rendelkeznek, amelyek közvetlenül a bőr alatt található, és plusz védelmet nyújt az ütésekkel szemben.
A talp bőre nem termel zsiradékot és szőrtüszővel sem rendelkezik, de a talpakon átlagosan mintegy 125 ezer verítékmirigy található, ami azt jelenti, hogy az egész testen itt a legnagyobb a verítékmirigyek sűrűsége! Az izzadásnak az a feladata, hogy szabályozza testünk hőmérsékletét, és ruganyosan tartsa a bőrt. A verítékmirigyek mellett rengeteg idegvégződés is található, amelyek információkat továbbítanak az agyba annak a felületnek a jellegéről, amelyen éppen megyünk vagy futunk.
Minden bőr folyamatosan megújul, az elhasznált sejtek lehámlanak, és alulról új sejtek pótolják azokat. A láb esetében, a nyomás vagy a dörzsölés miatt ez a folyamat sokkal gyakrabban megy végbe. A lehámló bőrsejtek mennyiségét tekintve csökkenés mutatkozhat, ami bőrkeményedéshez vezethet. A túl nagy nyomás vagy a dörzsölés miatt, amit például a kényelmetlen cipők okozhatnak, a bőr túlságosan megvastagodhat, ami különböző problémák forrása lehet.
Száraz, durva bőr
Száraz, durva bőr jön létre, ha a felső bőrrétegből teljesen eltűnik a nedvesség. Normál esetben a nagy nedvességtartalmú sejtek megduzzadnak, és szorosan egymáshoz nyomódnak. Ezt segítik az epidermális lipidek kombinációi, melyek összetartják a sejteket, illetve a természetes nedvesítő faktorok (NMF), amelyek a nedvességnek a sejtekbe való vonzásával és ott történő tárolásával nedvesen és rugalmasan tartják a bőrt. Ha azonban a lipidek és az NMF-ek mennyisége csökken, elszökik a nedvesség. A bőr szárazzá, durvává, pikkelyessé válhat, és kirepedezhet, ami védtelenné teszi a fertőzésekkel szemben.
Ezek mind olyan problémákat jelentenek, amelyeket először a durva és megkeményedett bőr eltávolításával, majd az alsó bőrréteg hidratálásával kell kezelni.
Körömápolás
A lábkörmök rendkívül fontosak, mert járás közben biztosítják a kapaszkodást és az egyensúly tartását. A történelem előtti időkben vakarózásra is használták, és akár felvenni is tudtak velük. Ma a körmöknek nyilván esztétikai értéke is van. Mi más okból festenénk ki a lábkörmeinket? Emellett a lábkörmök elősegítik a lábujjak végén található sérülékeny területek védelmét, ezért időnként igazán durva bánásmódban van részük.
A köröm a lábujj végének védelmét szolgálja. A köröm lemeze kemény és körülbelül 25 réteg egyenes, szorosan összeállt, elszarusodott sejtből áll. A szaruanyag a sejtek által, azok érése és elpusztulása során termelt proteint jelenti. Ezért a körmöt alkotó sejtek már nem élő sejtek.
A lábkörmök jól mutatják az általános egészségi állapotot, ezért mindig figyelni kell rájuk. A rózsaszín köröm a bőséges vérellátást jelzi, és a körmök ideális esetben simák. A köröm rendellenességei, például a töredező körmök, a barázdák vagy csíkok vitamin- vagy ásványi anyag hiányt, keringési problémákat vagy más betegségeket jelezhetnek. Tény, hogy a műtéti beavatkozáson áteső betegeket rendszerint megkérik, hogy nem fessék ki a körmüket, mert a köröm színének változása jelezheti az operációt végzők számára, hogy valami nincs rendben.
A lábkörmök 30-50%-kal lassabban nőnek a kéz körmeinél, ami 1 mm-t jelent havonta. A lábköröm leesése esetén a visszanövése körülbelül egy évet vesz igénybe, ez kétszer hosszabb idő, mint a kéz körmei esetében. Mindez azt jelenti, hogy bizonyos lábköröm rendellenességeknél sokkal hosszabb a kezelési idő, mert addig nem szüntethetők meg, amíg az érintett rész teljesen le nem nőtt. Ezért fontos, hogy minél előbb elkezdjék a kezelést, mert az rövidebb kezelési időt eredményezhet. A lábkörmöket érintő legáltalánosabb problémát az elszíneződött körmök, a töredezett, fakó vagy barázdált körmök, a benőtt körmök, a gombás fertőzések és a bakteriális fertőzések jelentik.
Ezért, az esetleges fájdalmas problémák elkerülése érdekében érdemes ápolni a lábkörmöket: a lábakat minden nap megmosni és megszárítani, a körmöket rendszeresen vágni, és kényelmes cipőket hordani.
Bátran telefonáljon, kérdezzen, érdeklődjön!
Edit
Pedikűr- Gyógypedikűr - Gépi gyógypedikűr - Gél-lakkozás
1164 Budapest, Bóbitás út 32.
Tel: 30/383-66-65
gyogypedikur@hotmail.com
Sok szeretettel várom!
Edit